Jak oczekiwania wobec dziecka wpływają na jego zachowanie?

Jak oczekiwania wobec dziecka wpływają na jego zachowanie?

Dzisiejszy wpis będzie o tym, jak oczekiwania wobec dziecka wpływają na jego zachowanie.

Niegdyś uważano, że dziecko rodzi się jako niezapisana karta, tak zwana tabula rasa. Dziś wiemy, że jest wręcz przeciwnie – już noworodki różnią się od siebie. Jedne maluszki są spokojniejsze, a inne bardziej wrażliwe i płaczliwe. Wraz z wiekiem różnice miedzy dziećmi stają się jeszcze wyraźniejsze. Mimo niezaprzeczalnych wrodzonych uwarunkowań trzeba podkreślić, że na zachowanie dziecka w ogromnym stopniu wpływają oczekiwania rodziców.

Twój maluch zapewne stara się sprostać stawianym przez Ciebie wymaganiom, nawet jeśli czasem odnosisz inne wrażenie. Zastanów się, jak wiele dostrzegasz u swojego dziecka cech pozytywnych, a jak dużo cech negatywnych. Jeśli skupiasz się na zaletach malucha, to zapewne chwalisz go i wspierasz jego dobre zachowanie. Dziecko robi to, czego się po nim spodziewasz. Dzieje się tak, ponieważ wprowadzasz odpowiednie reguły zachowania i okazujesz zadowolenie, gdy są respektowane.

Niestety często bywa tak, że rodzice koncentrują się na niewłaściwych zachowaniach dziecka. Maluch czasem jest niegrzeczny właśnie dlatego, że jest to jedyny sposób na przyciągnięcie uwagi mamy lub taty. Jeśli rodzic przypisuje dziecku złe cechy i uważa, że niewiele można zmienić, to maluch przyjmuje podobne przekonanie na swój temat. Można powiedzieć, że małe dzieci patrzą na siebie oczami swoich rodziców. Przekonania mamy i taty na temat swojego malucha znajdują odzwierciedlenie w jego zachowaniu.

Unikaj mówienia dziecku, że jest krnąbrne, leniwe albo niemądre. Jeśli będziesz nadawać takie etykiety, nie zdziw się, gdy maluch zacznie spełniać Twoje negatywne oczekiwania. Podkreślaj lepiej zalety swojej pociechy i podejmowane starania. Jeśli dziecko zrobi coś niewłaściwego, nazwij nieodpowiednie zachowanie i powiedz, że nie wolno go powtarzać. Wytłumacz też, jak należy się zachować. To naprawdę działa!

To, co myślisz o swoim dziecku wpływa na to, co Twoje dziecko myśli o sobie, a to z kolei determinuje jego zachowanie. Nie skupiaj się na wadach. Dostrzegaj w swoim maluchu to, co najlepsze. Pamiętaj o tym.

Jestem psychologiem z wszechstronnym wykształceniem humanistycznym oraz bogatym doświadczeniem zawodowym zdobywanym w publicznych i prywatnych placówkach związanych z pomocą psychologiczną, edukacją i rozwojem osobistym (min: Brian Tracy International, Instytut Nowoczesnej Edukacji, Szkoły i Przedszkola Pro Futuro, Dr Marcin - terapia uzależnień)

Wdaj się w dyskusję

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *